Krzysztof Pijarski

Biogramy

Fotograf, adiunkt w łódzkiej Szkole Filmowej, historyk sztuki, tłumacz. Od 2019 roku współkieruje Laboratorium Narracji Wizualnych, które powstało przy łódzkiej Szkole Filmowej. Obronił pracę doktorską Archeologia modernizmu o pismach i myśli Michaela Frieda, modernizmie i fotografii. Jako artysta tworzy wizualne archeologie muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich i innych „maszynerii reprezentacji”. W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Jest redaktorem tomu Archiwum jako projekt (2011) oraz autorem książki (Po)nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula /Thomas Struth (Łódź 2013). Na co dzień współredaguje „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”.

W „Szkole patrzenia” współprowadził zjazd Archiwum, jest autorem tekstów w publikacji.