8. Monitoring

#Doświadczenia

8.2 Podglądaj, ale nie daj się podejrzeć


#doświadczenia

Poproś uczestniczki i uczestników (min. 10 osób), by zaczęli chodzić po sali, w rozproszeniu, w dowolnych kierunkach, nie zderzając się ze sobą i obserwując się nawzajem.
I etap: Każda i każdy wybiera jedną osobę, którą będzie obserwować. Ważne, aby robić to niepostrzeżenie. Sytuacja powinna trwać przez 3-4 minuty. Na twój znak wszyscy się zatrzymują i zaczyna się typowanie – każda i każdy próbuje wskazać osobę, która ją/jego obserwowała. Jeśli wytypuje źle – staje pod ścianą.
II etap: Osoby, które wytypowały prawidłowo, znów ruszają po sali. Zadanie się powtarza – mają obserwować niepostrzeżenie wybraną osobę. Osoby, które stoją pod ścianą, mają obserwować sytuację z boku, próbując zauważyć, kto kogo obserwuje. Powtarza się sytuacja typowania.
III etap: Osoby chodzące po sali w trakcie wspólnej tajnej narady wybierają osobę, której ruchy i chód będą naśladowały, ale w taki sposób, aby obserwatorzy się nie zorientowali. Gdy ruszą po sali, osoby obserwujące mają za zadanie wskazać „liderkę/lidera” modelującą/modelującego ruch całej grupy. Osoba, która wskaże poprawnie, dołącza do grupy, aby wspomóc ją w wymyśleniu trudniejszej do zauważenia przez osoby obserwujące strategii naśladowania „liderki/lidera”. Celem jest wytworzenie takiej strategii, która będzie niemożliwa do zauważenia przez osoby obserwujące. Czy jest to możliwe?

Materiały dodatkowe: PLIK DO POBRANIA

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.