6. Archiwum

#Pytania

6.7 Kto i jak może używać fotografii z archiwum państwowego? → odpowiada Anna Lebensztejn


#pytania

Biogram: Anna Lebensztejn.

 

Fotografii, które należą do zasobu Archiwów Państwowych , może używać każdy, choć nie wszystko może z nimi zrobić. Dobra wiadomość: większość archiwalnych zdjęć, które są zdigitalizowane i dostępne online w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl, można swobodnie wykorzystywać i przetwarzać. Nie ma żadnych przeszkód, by pojawiły się w książkach, na plakatach czy dizajnerskich tapetach. Można je też swobodnie miksować z innymi materiałami wizualnymi – kadrować, wycinać czy tworzyć kolaże. W Narodowym Archiwum Cyfrowym  takie akrobacje możliwe są przykładowo ze zdjęciami z „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” czy Socjalistycznej Agencji Prasowej. Jedynie w nielicznych przypadkach, gdy zdjęcia nie znajdują się w domenie publicznej lub prawa nie należą do archiwum, należy zwrócić się o zgodę na ich użycie do właściciela praw – jest to każdorazowo zaznaczone w opisie skanu.
Tak samo można dowolnie używać wszystkich materiałów z zasobu archiwalnego, które nie zostały zdigitalizowane, ale należą do domeny publicznej lub właścicielem praw do nich jest archiwum – można wtedy zamówić wykonanie ich skanów zgodnie z cennikiem danego archiwum, a następnie kreatywnie dalej działać z pozyskanymi fotografiami.
Sprawa komplikuje się, gdy w grę wchodzą materiały, do których majątkowe prawa autorskie są ograniczone lub ich właścicielem jest wciąż inny podmiot – do dalszego ich wykorzystania trzeba wtedy każdorazowo uzyskać jego zgodę. Promyczek nadziei: nawet takie fotografie można zawsze zamówić do czytelni archiwum i obejrzeć na miejscu. Ewentualnie pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż wraz z upływem czasu wejdą do domeny publicznej.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.