6. Archiwum

#Pytania

6.14 Czy możemy zrobić zdjęcie zdjęcia i używać go jako własnej autorskiej fotografii? → odpowiada Kamil Śliwowski


#pytania

Biogram: Kamil Śliwowski.

 

Jeśli masz wątpliwości, czy dana fotografia przeszła już do domeny publicznej, możesz skorzystać z kwestionariusza na stronach Wikipedii.

 

Nie, ale... Dlaczego nie możemy? Po pierwsze, zdjęcie zostało wykonane przez kogoś innego, co oznacza, że to do tej osoby należą prawa autorskie osobiste i gdybyśmy użyli go jako swojego, to popełnilibyśmy plagiat. Nieważne, jak stara jest fotografia. Po drugie, moglibyśmy naruszyć prawa autorskie majątkowe osoby lub instytucji, która je posiada (niekoniecznie musi być to autor lub autorka zdjęcia). Na czym może polegać ewentualne „ale”? W przypadku większości utworów, których autorzy zmarli 70 lat temu i wcześniej, ich prawa autorskie majątkowe wygasają. Co oznacza, że respektując prawa osobiste, możemy z nich swobodnie korzystać, np. fotografując lub skanując i publikując taką fotografię. Dodatkowo polskie prawo autorskie stanowi, że „utwory, wykonane sposobem fotograficznym lub do fotografii podobnym”, które upubliczniono w Polsce przed 4 lutego 1994 i na „utworze nie uwidoczniono wyraźnie zastrzeżenia prawa autorskiego” również nie podlegają ochronie. Niestety w praktyce nie jest to tak proste, ponieważ musielibyśmy mieć pewność, że nie mamy do czynienia z odbitką, na której taki zapis się po prostu nie zachował. Utwory, w tym zdjęcia, których statusu nie możemy ustalić, potocznie nazywamy osieroconymi. Poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy określone instytucje mogą to robić, nie mamy prawa korzystać publicznie z takich utworów, nawet jeśli ryzyko konsekwencji jest bardzo niskie, np. istnieją bardzo niewielkie szanse, że odnajdzie się autor lub posiadacze praw autorskich majątkowych (np. w przypadku domowych fotografii).

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.