Robert Więckowski

Biogramy

Dziennikarz, współtwórca Fundacji Kultury bez Barier, doktorant interdyscyplinarnych studiów doktoranckich na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS, badacz literatury polskiej, związków łączących literaturę z życiem społecznym, procesów zachodzących w pamięci zbiorowej w kontekście relacji polsko-żydowskich. Badacz audiodeskrypcji i sposobów udostępniania tekstów kultury osobom z niepełnosprawnością sensoryczną, od 2009 roku konsultant skryptów audiodeskrypcji przygotowywanych do filmów, spektakli teatralnych i dzieł sztuki plastycznej. Współautor Zasad tworzenia audiodeskrypcji. Od 2011 roku prowadzi szkolenia z zakresu tworzenia audiodeskrypcji oraz obsługi widzów z niepełnosprawnością wzroku w instytucjach kultury. Członek AVT Lab (Laboratorium Przekładu Audiowizualnego) i Polskiego Stowarzyszenia Studiów Żydowskich.

W „Szkole patrzenia” był gościem zjazdu Oko i jest autorem tekstu w publikacji.